Braillovo písmo predstavuje pre ľudí so zrakovým postihnutím základný kľúč k vzdelaniu a je nenahraditeľné. Umožňuje čítanie, písanie a vzdelávanie na celom svete. Braillove písmo má nezastupiteľné miesto v živote ľudí so zrakovým postihnutím a umožňuje prijímať informácie rovnocenne v porovnaní s akýmkoľvek iným typom písma.
Zdroj: https://www.snslp.sk/udalosti/svetovy-braillov-den/
4. január, deň narodenia Louisa Brailla, je od roku 2001 vyhlásený Svetovou úniou nevidiacich (WBU) za Svetový Braillov deň.
Louis Braille oslepol nešťastnou náhodou v dielni svojho otca, poranil si pravé oko ostrým nástrojom. Infekcia sa rozšírila i na druhé oko a v dôsledku toho celkom stratil zrak. Desaťročného ho prijali do Národného ústavu pre mladých slepcov v Paríži. Braille bol nadaný žiak, nad svojich spolužiakov vynikal vysokou inteligenciou, prednosťami myslenia i manuálnou zručnosťou. V r. 1828 bol v ústave vymenovaný za pomocného učiteľa – korepetítora. Učiteľom sa stal v r. 1830.
Braille vytvoril svoju sústavu síce už v roku 1825, ale tlačou bola vydaná až v r. 1829. Braillovu abecedu v dnešnej podobe prináša druhá Braillova brožúrka z r. 1835.
V roku 1872 medzinárodný kongres v Paríži schválil Braillovu abecedu ako medzinárodne platný kódex. Braillova abeceda sa používa na celom svete, aj pre texty písané azbukou, arabským, čínskym písmom.
Zdroj: https://www.skn.sk/novinky/4-januar-svetovy-braillov-den